Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

10 października działający w Ośrodku Kultury i Turystyki Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował swoje 10-lecie.
Uroczystość swą obecnością zaszczycili Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy prof. WSG dr Marek Chamot, burmistrz Pakości Zygmunt Groń, dyrektor OKiT Sebastian Witkowski, dyrektor SP Mirosław Gozdera, Kierownik OPS Katarzyna Kurowska, kierownik Dziennego Domu Seniora Ewa Mikołajczyk, zarząd Stowarzyszenia Firm Miasta i Gminy Pakość w składzie Hubert Grupa – prezes, Sław Sławomir Markier – wiceprezes, Katarzyna Tomczak – Sekretarz.
Obchody 10-lecia UTW połączone z inauguracją Roku Akademickiego 2022/23 otworzył Rektor WSG słowami QUOD BONUM FELIX FAUSTUM FORTUNATUM QUE SIT a słuchacze odśpiewali „Gaudeamus igitur”.
Następnie były podziękowania i gratulacje dla słuchaczy i osób wspierających uniwersytet.
Na zakończenie słuchacze przedstawili krótki program artystyczny a zwieńczeniem jubileuszu był tort ufundowany przez Sławomira Markier.

20 czerwca br.w Ośrodku Kultury w Pakości szczęśliwie zakończyliśmy rok akademicki. Nie był to łatwy rok, zaczęliśmy spotykać się mając świadomość, że w każdej chwili zajęcia mogą być zawieszone. Mimo obostrzeń, wzajemne zrozumienie i odpowiedzialność nas wszystkich pozwoliły na pełną realizację harmonogramu zajęć. Podsumowania działalności za rok 2021/22 dokonała przewodnicząca Rady Słuchaczy. Dziekan d/s UTW przy WSG w Bydgoszczy – Cezary Kościelak oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości – Tomasz Oset wręczyli słuchaczom dyplomy ukończenia roku akademickiego 2021/2022, dziękując wszystkim za aktywny udział w zajęciach. Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości. Ostatni wykład w tym roku akademickim:, Zdrowie, a stan środowiska” wygłosił prof.WSG dr inż. Cezary Kościelak. Serdeczne podziękowania dla gości, którzy przyjęli zaproszenie i razem z nami podsumowali ten pełen obaw rok akademicki.

Koleżankom i Kolegom na wakacyjną przerwę słonecznych dni i miłego wypoczynku w gronie przyjaciół i bliskich życzy Rada Słuchaczy.

II Piknik Świętojański za nami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, koleżankom i kolegom za wspólną zabawę, pyszne ciasta i zaangażowanie w czasie imprezy. ,,Seniority”, byłyście świetne! Brawa dla naszej drużyny, która zajęła II miejsce w konkurencjach sportowo- rekreacyjnych. Niech spełnią się wszystkie życzenia które wraz z wiankami popłynęły nurtem Noteci. Do zobaczenia za rok!

W dniach 22 – 23 lipca br odbył się ,,Festyn św. Jakuba”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Miasta i Gminy Pakość. Ńa zaproszenie organizatorów podczas Festynu wystąpił działający przy UTW zespół taneczny ,,Seniority”, koleżanki z sekcji rękodzieła prezentowały swoje prace a podczas panelu literackiego nasze słuchaczki czytały fragmenty ,,Ksiąg Jakubowych”. Podziękowania dla koleżanek, które mimo wakacyjnej przerwy, znalazły czas na aktywny udział w festynie.

Piękna, słoneczna pogoda i pogodny nastrój towarzyszyły naszym słuchaczom podczas majowego grillowania. Spotkanie odbyło się 16 maja br. w ogrodzie przy Dziennym Domu Senior+.

11 kwietnia br. słuchacze UTW – wolontariusze spotkali się z uczestnikami Dziennego Domu Senior+ na warsztatach wielkanocnych. Prowadzone przez wolontariuszy zajęcia zdobienia jajek różnymi technikami zachęciły naszych przyjaciół do wspólnego tworzenia pięknych pisanek. Spotkanie było okazją do wspomnień, wymiany doświadczeń i umiejętności oraz przekazania świątecznych życzeń w imieniu wszystkich słuchaczy UTW.

15 marca br. rozpoczęły się wykłady II semestru 2021/22.

Harmonogram wykładów:

14.03.2022

poniedziałek

16:00

21.03.2022

poniedziałek

16:00

04.04.2022

poniedziałek

16:00

25.04.2022

poniedziałek

16:00

09.05.2022

poniedziałek

16:00

23.05.2022

poniedziałek

16:00

06.06.2022

poniedziałek

16:00

20.06.2022

poniedziałek

16:00

W obliczu wojny w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni. Słuchacze aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie naszej gminy. Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom, którzy okazali wielkie serce i pomagają oraz zadeklarowali pomoc tak dlugo, jak będzie ona potrzebna. Pomagajmy, bo dobro powraca.

Przedstawiciele UTW uczestniczyli również w spotkaniu ,, Solidarni z Ukrainą” zorganizowanym przez Urząd Miejski w Pakości.

solidarni z ua

11 marca br. druga, 11- osobowa grupa słuchaczy zakończyla kurs komputerowy w ramach projektu: ENTER – kompetencje cyfrowe dla każdego. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu. Zainteresowanie kursem i frekwencja na zajęciach potwierdziły jak ważne i niezbędne są dla nas umiejętności cyfrowe. Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstwowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości za wyrażenie zgody na korzystanie z sali komputerowej oraz pani Elżbiecie Matuszak, która prowadziła zajęcia.

Dziękujemy Słuchaczom, którzy kolejny rok grali z WOŚP. Szczególne podziękowania dla koleżanek, które przekazały fanty na licytację oraz dla zespołu ,, Seniority”za występ w koncercie finałowym. Z licytacji fantów od słuchaczy UTW na konto WOŚP wpłynęła kwota 800 zł, w ubiegłym roku nasze fanty wylicytowane zostały za kwotę 1700zł /w tym najwyżej wylicytowany obraz 900 zł.

,,PRZEJRZYJ NA OCZY” to hasło przewodnie zbiórki organizowanej 30 stycznia 2022r. przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Środki zebrane w czasie 30 Finału WOŚP przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

W tym roku zbiórkę można wesprzeć bez wychodzenia z domu poprzez e-Skarbonkę lub internetową licytację zorganizowaną przez OKiT w Pakości na facebooku.

Kolejny rok nasi słuchacze grają z WOŚP i na licytację przekazali rękodzieło i nie tylko…

Dziękujemy za wsparcie i zapraszamy do licytacji.

COVID-19 to choroba zakaźna i przenoszona drogą kropelkową. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, aby uniknąć zarażenia koronawirusem. Dbajmy o zdrowie własne, bliskich i przyjaciół !

D D M

O tym, jak ważne są kompetencje cyfrowe przekonaliśmy się podczas pandemii. W czasie izolacji, komputer umożliwiał kontakt z najbliższymi i światem zewnętrznym. Wzrosło zainteresowanie obsługą komputera i urządzeń mobilnych oraz wykorzystaniem tych umiejętności w relacjch społecznych i sprawach codziennych.

Dobra współpraca z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy zaowocowała możliwością podniesienia kompetencji cyfrowych dla kolejnej grupy Słuchaczy. Przystąpiliśmy do projektu: ,, ENTER – kompetencje cyfrowe dla każdego”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, osi priorytetowej: III Szkolnictwo Wyższe dla gospodarki i rozwoju.

Pierwsza, 11-osobowa grupa słuchaczy rozpoczęła 32 godzinne szkolenie od 29 pazdziernika br. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej im. Powst. Wlkp. w Pakości.