Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

Seniorzy z pasją - wystawa (2)

7 listopada odbyło się otwarcie wystawy „Seniorzy z pasja”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace 21 naszych seniorów tj. malarstwo, rysunek, haft, modelarstwo, fotografia, szydełkowanie.
Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Artystyczna jesień seniora” będącego częścią projektu Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości "Wkręceni w kulturę" i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne Edycja 2022.
Wystawę można oglądać do końca listopada. Zapraszamy.

Garncarstwo zaginiony zawód

W ramach projektu "Wkręceni w kulturę Dom Kultury+" odbyły się piknik garncarski połączony z gotowaniem potraw tradycyjnych. Dzieci i dorośli wysłuchali historii garncarstwa, zobaczyli jak wyrabia się garnki i własnoręcznie spróbowali ulepić z gliny swoje prace. Nad całością warsztatów garncarskich czuwał zespół Wioski Ginących Zawodów z Koronowa. Uczestnicy warsztatów mogli też spróbować swoich sił w warsztatach kulinarnych, przyrządzając lokalne potrawy z ziemniaków.

Zbzikowany teatrzyk

W sobotnie popołudnie (1 października 2022 )w Sali Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości uczniowie Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego zaprezentowali publiczności spektakl pt. "Zbzikowany teatrzyk" w reżyseriip. Dawida Kartaszewicza.
Uczniowie w różnorodnych scenach zaprezentowali paletę emocji oraz swoje umiejętności aktorskie. Do aktywnego udziału w spektaklu zostali również zaproszeniwidzowie.
Licznie zgromadzona publiczność, w tym przedstawiciele samorządu p. Katarzyna Tomczak, p. Michał Siembab, członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Perspektywy, nauczyciele i przede wszystkim rodzice, nagrodziła aktorów i reżysera gromkimi brawami.
Spektakl powstał w toku realizacji projektu przygotowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Perspektywy pt."Szukanie emocji dziecka – budzenie ciała i umysłu dla poszukiwania szczęścia i równowagi (warsztaty teatralne zakończone spektaklem)".
Zadanie zostało zrealizowanew ramach projektu Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości "Wkręceni w kulturę" i dofinasowane ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalneEdycja 2022.

Kuba Michalski - koncert

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 12 października w sali Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu p. Kuby Michalskiego – autora, kompozytora, wokalisty i gitarzysty. Pan Kuba z żoną Anetą założył zespół „Cotton Cat”, nagrał pięć płyt. Piosenki wokalisty uzyskiwały wyróżnienia na festiwalu OPPA, a w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Z solowymi recitalami ballad Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce.
Kuba Michalski zaprezentował utwory: A. Mickiewicza, A. Asnyka, J. Tuwima, B. Leśmiana, C. K. Norwida, L. Cohena we własnej aranżacji oraz piosenkę autorską . Słuchacze chętnie śpiewali wspólnie z wokalistą i oczywiście nie obyło się bez bisu.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości "Wkręceni w kulturę" i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne Edycja 2022.

Spotkanie z Wiolettą Sawicką

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 5 października w sali Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości odbyło się spotkanie autorskie z p. Wiolettą Sawicką – autorką 13 książek, dziennikarką i reportażystką. Spotkanie było przepełnione emocjami, poruszano tematy trudne i ważne, a wszyscy obecni zgodnie przyznali, że to popołudnie na długo pozostanie w ich pamięci. Pisarka nawiązała bardzo dobry kontakt z gośćmi, a oni podziwiali z jaką łatwością p. Wioletta opowiada o swoich książkach i pisarstwie. W ramach spotkania p. Wioletta przeprowadziła warsztaty literackie, podpowiadając na co szczególnie zwracać uwagę pisząc teksty. Zachęcała obecnych do spisywania wspomnień i historii rodzinnych, które bardzo często stają się kanwą powieści.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości "Wkręceni w kulturę" i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne Edycja 2022.

Artystyczna jesień seniora - plener

W Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości trwają adresowane dla seniorów projekty: ,, Artystyczna jesień seniora” i ,,W tanecznym kręgu” realizowanych w programie ,,Wkręceni w kulturę” w ramach zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

Seniorzy pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów rozwijają swoje pasje i doskonalą umiejętności wokalne, taneczne i plastyczne. Koordynatorami projektów i warsztatów są liderzy ze środowiska senioralnego.

Literacko, muzycznie i lirycznie

literacko muzycznie

Wyniki konkursu Wkręceni w kulturę

Ośrodek Kultury i Turystyki zawarł umowy z liderami grup, które złożyły wnioski w programie „Wkręceni w kulturę” w ramach zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

Projekty, które zostały zaakceptowane do realizacji:

  • „Szukanie emocji dziecka – budowa ciała i umysłu dla poszukiwania szczęścia i równowagi  (warsztaty teatralne zakończone spektaklem)”, termin realizacji 22 sierpnia 2022 -  17 października 2022, dofinansowanie - 6850.00 złotych,
  •  „ Literacko, muzycznie i lirycznie…”, termin realizacji 1 października 2022 -  30 października 2022 roku, dofinansowanie - 4210,00 złotych,
  • W tanecznym kręgu”, termin realizacji 1 sierpnia 2022 -  15 października 2022, dofinansowanie - 3200,00 złotych,
  • Artystyczna jesień seniora”, termin realizacji 1 sierpnia 2022 -  15 października 2022, dofinansowanie - 7000,00 złotych,
  • Garncarstwo zaginiony zawód”, termin realizacji 19 sierpnia 2022 -  21 sierpnia 2022 roku, dofinansowanie - 7000,00 złotych.

Gratulujemy otrzymania dofinansowania i życzymy sukcesów w realizacji projektów.

dk plus ankieta belka

Wkręceni w kulturę - ocena wniosków

21 czerwca obyło się spotkanie podsumowujące pierwszy etap projektu „Wkręceni w kulturę”.

W maju przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu i Ośrodek Kultury  i Turystyki przeprowadzona została diagnoza potencjału kulturowego Gminy Pakość Znamy już jej wyniki, z którymi zapoznać się można w ośrodku kultury lub na jego stronie internetowej.

Zgodnie z założeniami projektu, OKiT ogłosił konkurs na inicjatywy lokalne w dziedzinie kultury, skierowane do mieszkańców gminy, zgodne z rekomendacjami wynikającymi z diagnozy.

Do konkursu wpłynęło pięć wniosków adresowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oto tytuły projektów: „Szukanie emocji dziecka - warsztaty teatralne zakończone spektaklem”, „Literacko, muzycznie i lirycznie”, „Artystyczna jesień seniora”, „W tanecznym kręgu” i „Garncarstwo - zaginiony zawód”.

Niedawno w ośrodku kultury odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: animator projektu z ramienia NCK Magdalena Popłońska-Kowalska, koordynatorzy projektów złożonych w ramach inicjatyw lokalnych oraz koordynatorzy projektu z ośrodka kultury w Pakości.

Spotkanie miało na celu ocenę i wybór do realizacji nadesłanych wniosków. Komisja, w skład której wchodzili uczestnicy spotkania, zaakceptowała wszystkie wnioski opiewające łącznie na 29 tys. zł.

30 czerwca wnioski zostały przesłane  do Narodowego Centrum Kultury Liczymy, że wszystkie zostaną zaakceptowane.

Realizacja projektów w ramach inicjatyw lokalnych odbędzie się w okresie od lipca do  października tego roku.

dk wnioski 1

dk plus ankieta belka