Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia 2021 roku. Hasło przewodnie finału: Wygrywamy – finał z głową. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

W tym roku zbiórkę można wesprzeć poprzez e-Skarbonkę lub internetową licytację organizowaną przez OKiT w Pakości na facebooku. Dołączyliśmy do zbiórki i na licytację przekazaliśmy serduszkowe rękodzieło, przedmioty które mogą być miłym upominkiem walentynkowym.

Zapraszamy do licytacji. Pomagajmy, bo dobro powraca.

licytacje WOŚP 2021 35

Kliknij, zobacz i licytuj - Zapraszamy!

Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości informuje, ze w związku z pogarszająca się sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, termin Inauguracji Roku Akademickiego 2020/21 Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostaje przesunięty.
O nowym terminie poinformujemy po uzgodnieniach z dziekanem UTW WSG w Bydgoszczy.

20 stycznia br. spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka. Program artystyczny zaprezentowały dzieci z przedszkola miejskiego oraz sekcji nauki gry na keyboardzie przy OKiT. Występy dzieci, rozmowy i wspomnienia sprawiły, ze ten dzień na dlugo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za wspólne spotkanie.

 

Jedną z form działalności naszego UTW są wykłady, dostosowane do potrzeb i zainteresowań słuchaczy.

O tym, jak utrzymać kręgosłup w formie dowiedzieliśmy się podczas wykładu fizjoterapeuty mgr Bartłomieja Wrzesińskiego ,,Zdrowy kręgosłup i aktywność fizyczna”, który odbył się 13 stycznia br. Prowadzący, w swoim wystąpieniu, podkreślił jak ważna dla zdrowia w każdym wieku jest aktywność fizyczna. Usłyszeliśmy, jakie formy aktywności są najbezpieczniejsze dla seniorów. Ciekawa dyskusja i liczne pytania do wykładowcy potwierdziły duże zainteresowanie tematem.

 

13 stycznia br. odbyło się podsumowanie ,,Programu zapobiegania upadkom 60+”. Koordynator programu Pani Elzbieta Szymborska podziękowała trenerkom oraz uczestnikom programu za sumienny i aktywny udział w zajęcia. Osoby uczestniczące w programie otrzymały certyfikaty potwierdzające uczestnictwo. Badania lekarskie przeprowadzone na zakończenie programu wykazały znaczącą poprawę sprawności uczestników i są dowodem na to, że warto kontynuować tę formę aktywności fizycznej.

 

,,Wiatr w żagle”to hasło 28 Finału WOŚP. Pieniądze zebrane podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Słuchacze UTW kolejny rok grali z WOŚP , bo warto pomagać. Były pyszne ciasta i ciasteczka dla naszych wolontariuszy oraz aniołek przeznaczony na licytację. Podczas finału wystąpił zespół taneczny ,,SENIORITY”, który prowadzi nasza koleżanka Urszula.

Serdeczne podziękowania dla słuchaczy, którzy okazali wielkie serce i dołączyli do WOŚP.

 

utw wosp 2019

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas dla rodziny i bliskich, czas refleksji i wybaczania. Przedświąteczny okres jest wspaniałą okazją aby spotkać się w gronie przyjaciół. Magiczny, świąteczny nastrój towarzyszył naszym słuchaczom na spotkaniu, które odbyło się 16 grudnia br. w restauracji ,, Rybka”. Życzenia świąteczno – noworoczne, świąteczne melodie i kolędy oraz potrawy wigilijne sprawiły, że ożyły wspomnienia o bliskich, domu rodzinnym i tradycjach świątecznych.

Dzień później, pod kierunkiem koleżanek z sekcji rękodzieła, przygotowałyśmy piękne stroiki i ozdoby świąteczne. Wesołych Świąt !

 

13 grudnia br. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt ,,Lider w LOT”.

Uczestnicy projektu zapoznali się z zasadami przedsiębiorczości i aktywizacji oraz organizacji wolontariatu. Były spotkania z psychologiem i możliwość indywidualnych konsultacji. .Duże zainteresowanie i zaangażowanie towarzyszyło warsztatom animacyjnym, rękodzieła i kulinarnym.

Miło będziemy wspominać wyjazdy studyjne do Torunia oraz Żnina i Lubostronia,wspólne z uczestnikami programu z Janikowa. Poza walorami turystycznymi były one okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń w zakresie aktywności senioralnej w lokalnym środowisku.

Serdecznie dziękujemy koordynatorkom projektu oraz prowadzącym warsztaty i szkolenia za interesujący program i rodzinną atmosferę podczas spotkań.

 

Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko – Pomorskiego jest organem opiniodawczo – doradczym wspierającym działania samorządu województwa w realizacji polityki senioralnej.

14 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie podsumowujące działalność rady I kadencji oraz pierwsze, członków wybranych na II kadencję. Marszałek Piotr Całbecki wręczył akty powołania nowo wybranym członkom WRdsPS. W 16 – osobowym skladzie rady II kadencji jest słuchaczka naszego UTW, koleżanka Alina Strzelczyk. GRATULUJEMY!

 

WRdsPS zdjęcie

Na zaproszenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Pakości słuchacze UTW kolejny rok uczestniczyli w uroczystych odchodach Ogólnopolskiego Dnia Seniora, które odbyły się 15 listopada br. w Ośrodku Kultury w Pakości. Uroczystość miała szczególny charakter dla koleżanek i kolegów, którzy zaprezentowali się w programie ,,Seniorzy Seniorom”. Ciepło przyjęty przez zebranych występ był podsumowaniem projektu,, Aktywny Senior”, trzymiesięcnych warsztatów wokalno – taneczno – teatralnych. W trakcie spotkania można było zbadać poziom cukru i zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z indywidualnych porad doradców emerytalnych ZUS. Świetnie bawiliśmy się z zespołem: Karol & Roma.

Dziękujemy organizatorom i współorganizatorom za zaproszenie, życzenia i miło spędzony dzień.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora wszystkim słuchaczom UTW oraz naszym przyjacielom i sympatykom - seniorom wraz z najlepszymi życzeniami dedykujemy wiersz:

,, Czego życzyć Wam kochani, nazywani seniorami?
Tradycyjnie – zdrowia najpierw, bo największym ono skarbem.

Niech Wam włosy nie siwieją, niech Wam stawy nie rdzewieją,
niechaj w krzyżach nic nie strzyka i niech w sercach gra muzyka.

Żyjcie długo, jak najdłużej i humory niech Wam służą.
Niech ta jesień życia złota zaoszczędzi Wam kłopotów,
niech spod nóg usuwa kłody, aby każdy czuł się młody.”

                                                         /Jadwiga Zgliszewska /

Nasi słuchacze lubią aktywnie spędzać czas i podejmować inicjatywy na rzecz innych. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób starszych. 24 - osobowa grupa słuchaczy UTW przystąpiła do projektu ,,Lider w LOT” realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną KUJAWY w Inowrocławiu. Warsztaty, zajęcia i wycieczki w ramach projektu współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 14 października br. odbyło się pierwsze spotkanie .Odwiedziła nas Pani Karolina z ,,Lovendy Kujawskiej”, która ciekawie opowiadała o swojej pasji i miłości do lawendy oraz zaprezentowała otrzymywanie olejku lawendowego. Były także zajęcia praktyczne, każda z nas mogła samodzielnie przygotować dezodorant lawendowy. Dziękujemy i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych spotkań.

 

Trwa realizacja projektu ,,Aktywny Senior”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci , Młodzieży i Rodziny ,,Kraina Rozwoju”w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Spolecznej w Pakości. W warsztatach taneczno – muzycznych, teatralnych, emisji głosu oraz stymulacji procesów poznawczych uczestniczy liczna grupa naszych słuchaczy. Uczestnicy projektu zaprezentują nabyte umiejętności w programie ,,Seniorzy Seniorom” podczas Dnia Seniora 2019, który odbędzie się 15 lisotpada br.

   

,,Z muzyką przez życie” to hasło przewodnie obchodów XI Powiatowego Dnia Seniora, którego organizatorem był Dom Pomocy Społecznej w Inowrocławiu pod honorowym patronatem Starosty Inowrocławskiego, Wiesławy Pawłowskiej. W tym wydarzeniu wraz z uczestnikami świetlicy środowiskowej ,,Przystań” uczestniczyła grupa seniorów reprezentująca organizacje senioralne z gminy Pakość, wśród nich nasze słuchaczki.                                                               

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy, filia Pakość rozpoczęli kolejny rok interesujących wykładów, ciekawych inicjatyw oraz koleżeńskich spotkań. 30 września br. w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2019/20.

Po uroczystym ,,Gaudeamus...” w imieniu zaproszonych gości głos zabrał z-ca Burmistrza Pakości Szymon Łepski, który wraz z życzeniami przekazał informacje o podejmowanych w naszej gminie działaniach na rzecz seniorów. Prezydent WSG w Bydgoszczy Krzysztof Sikora oraz dziekan UTW przy WSG w Bydgoszczy Cezary Kościelak wręczyli indeksy słuchaczkom, które w tym roku rozpoczęły przygodę z UTW. Wszyscy słuchacze otrzymali nowe wydanie Głosu Seniora. Miłą niespodzianką był program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.

Wykład inauguracyjny: ,, 30 lat idei Uniwersytetu Przedsiębiorczości” wygłosił prezydent WSG w Bydgoszczy Krzysztof Sikora.

Dziękujemy gościom za miłe słowa i życzenia oraz słuchaczom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości. Szczególne podziękowania dla uczniów i nauczycielek p. Magdaleny Tchurl oraz p. Magdaleny Pejka za program atystyczny, który uświetnił naszą uroczystość.

Wszystkim słuchaczom w nowym roku akademickim życzymy dobrego zdrowia, radości i zadowolenia w życiu osobistym. Spełniajcie swoje marzenia, rozwijajcie zainteresowania i realizujcie pasje. ,,Spotykajmy się, dopóki jeszcze można...”

11 września br. rozpoczęły się warsztaty dla seniorów, w ramach projektu ,,Aktywny Senior”. Zajęcia odbywają się wg następującego harmonogramu:

  • warsztaty taneczno – muzyczne środa, godz. 9.30
  • warsztaty emisji głosu czwartek, godz. 13.30
  • warsztaty teatralne piątek, godz. 10.30

17 września br., godz.10.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Ekspert-Kujawy w Inowrocławiu – spotkanie ,,Aktywny i zdrowy Senior”

23 września br., godz.15.00 - badania lekarskie osób zgłoszonych do ,, Programu zapobiegania upadkom 60+”

30 września br., godz.16.00 - inauguracja nowego roku akademickiego 2019 - 2020