Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

Wczasy w Łebie

Piękna pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Od 02 czerwca br. grupa naszych koleżanek i kolegów wypoczywa na dwutygodniowych wczasach w Łebie. Organizatorem wypoczynku jest Koło Terenowe Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Pakości.

leba utw

Wycieczka do Szczecina

Do kalendarza cyklicznych imprez organizowanych przez nasze UTW należą wycieczki. W tym roku akademickim postanowiliśmy zwiedzić Szczecin. Szczecin to jedyny polski port, który ma połączenia drogą wodną w głąb Europy i przez Zalew Szczeciński – z Morzem Bałtyckim. 07 czerwca br. 44 osobowa grupa słuchaczy i przyjaciół UTW wybrała się w podróż do stolicy województwa zachodniopomorskiego. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę pw. św. Jakuba gdzie wysłuchaliśmy mini koncertu organowego oraz Zamek Książąt Pomorskich. Kolejnym etapem naszej podróży były Wały Chrobrego oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.W ramach odpoczynku rejs statkiem po Odrze i... powrót do domu.

Pilotem i przewodnikiem na trasie do Szczecina był p.Tomek, opiekun Koła Turystycznego UTW przy WSG w Bydgoszczy. Dziękujemy!!!

szczecin utw

Mija szósty rok od utworzenia UTW w Pakosci. 04 czerwca br.uroczyście obchodziliśmy zakończenie roku akademickiego 2017/18. Gośćmi uroczystości byli: burmistrz Pakości -Wiesław Kończal, prorektor ds.organizacji i studentów przy WSG w Bydgoszczy – Mariusz Barczak, dyrektor Przedszkola Miejskiego - Izabela Badyna oraz dyrektor Ośrodka Kultury i Turystyki – Joanna Reiman.

Rok akademicki 2017/18 ukończyło 65 słuchaczy. Byly życzenia od zaproszonych gości i dyplomy potwierdzające ukończenie roku. Koleżanki, które kończyły piąty rok uniwersyteckich zmagań otrzymały dyplom: ,,Specjalista nauk wielu".

Odczytana została, przesłana przez Marszalka Województwa, ,, Deklaracja mieszkańców województwa Kujawsko – pomorskiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości". Poparcie dla deklaracji można było potwierdzić własnoręcznym podpisem.

Miłą niespodzianką był występ najmłodszych gości – dzieci z Przedszkola Miejskiego w Pakości. Dziękujemy przedszkolakom i ich wychowawcom za radosny program artystyczny.

Słuchacze UTW serdecznie dziękują gościom za wspólne spotkanie oraz całoroczną pomoc i wsparcie dla naszych inicjatyw. Podziękowanie dla przyjaciół UTW oraz koleżanek i kolegów za zaangażowanie w przygotowanie wspólnych wycieczek, imprez i uroczystości oraz prowadzenie i koordynację pracy warsztatów i sekcji zainteresowań

Po oficjalnej części uroczystości wysłuchaliśmy ostatniego w tym roku akademickim wykładu pt. ,,Organizacje uczące się", który wygłosił dr Mariusz Barczak

Informujemy sluchaczy i sympatyków, że inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się 01 października br. o godz.16.00

Slonecznych i aktywnych wakacji !!!

   O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo szczególnie dla seniorów przekonywali nas policjanci na spotkaniu, którego organizatorem był Komisariat Policji oraz Zespół Konsultacyjny ds.Seniorów przy Burmistrzu Pakości. Podczas spotkania, które odbyło się 22 maja br.w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości, szczególną uwagę zwrócono na różne sposoby oszustw na osobach starszych, sprzedaż za wszelką cenę na pokazach i zawieranie umów oraz bezpieczeństwo w sieci i ruchu drogowym. Policjanci apelowali o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami obcymi. Do dyskusji włączyli się zaproszeni goście m.in. Burmistrz Pakości – Wieslaw Kończal podkreślił szczególną rolę seniorów w Gminie Pakość i troskę o ich bezpieczeństwo, a kierownik OPS -Katarzyna Kurowska zwróciła uwagę na pojawiające się oszustwa,,na pracownika socjalnego", poinformowała jak przed nimi uchronić się.

Warto zapamiętać !

W przypadku zagrożenia dzwonimy pod numery alarmowe: 112 lub 997, gdzie od 15 maja br. zgłoszenia będą realizowane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy.

   Majowe slońce i piękna pogoda zachęcają do aktywnego wypoczynku. W tym roku postanowiliśmy majówkę spędzić nad jeziorem. 14 maja br. był okazją do sprawdzenia naszej wiosennej kondycji. Na miejsce spotkania dotarliśmy,,spacerkiem''; sekcja nordic walking wybrała wydłużoną trasą ,,zaliczając"wcześniej park kulturowy, większość z nas dojechała rowerami. Przy ognisku było pieczenie kiełbasek, piosenki i tańce, chętni mogli skorzystać z plenerowej bazy rekreacyjno – sportowej. Dziękujemy słuchaczom i ich gościom za wspólną zabawę i kolejny udany dzień. ,, Spotykajmy się, dopóki jeszcze można ..."

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu informuje, że w ramach projektu partnerskiego pn. ,,Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu – projekt rozwoju pomocy środowiskowej dla seniorów" utworzył Regionalne Centrum Informacji Senioralnej Centrum odpowiada m.in.za budowę i prowadzenie tematycznego portalu informacyjnego dla osób starszych – dostępnego pod linkiem: www.infosenior.rops.torun.pl, wprowadzenie systemu teleopieki, dyżury osobiste i telefoniczne oraz organizowanie tematycznych spotkań służących podnoszeniu wiedzy w obszarze profilaktyki zdrowotnej i opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi.

Od kwietnia br..uruchomiono 5 punktów informacyjnych / Inowrocław, Grudziądz, Włocławek, Bydgoszcz i Toruń/,w których seniorzy i ich opiekunowie mogą uzyskać informacje m.in.o formach i możliwościach wsparcia, pomocy środowiskowej, instytucjonalnej i zdrowotnej, ofercie kulturalnej i sportowej oraz infrastrukturze senioralnej.

W punkcie konsultacyjnym INOWROCŁAW pracownicy RCIS udzielają porad w każdy poniedzialek w godz.od 9.00 do 13.00 w Zarzadzie Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Inowrocawiu, ul.Okrężna 79

Rada Słuchaczy UTW prosi o przekazanie powyższej informacji znajomym i osobom starszym w naszym środowisku.

   17 kwietnia br. w Solcu Kujawskim odbył się wojewódzki przegląd zespołów senioralnych. W przeglądzie brał udział zespół ludowy ,,Pakościanie”, w którym śpiewają również nasze słuchaczki. Grupa słuchaczy UTW towarzyszyła zespołowi. Była okazja do zapoznania się z działalnością artystyczną wielu organizacji senioralnych oraz wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia i pozyskiwania środków na działalność.

  27 marca br.wybraliśmy się do Opery Nova w Bydgoszczy na spektakl operowy: ,, Cyganeria. Organizatorem wyjazdu był Ośrodek Kulutry i Turystyki w Pakości. Dziękujemy!!!

   24 marca br.odbył się IV Gminny Pokaz Stołów Wielkanocnych zorganizowany przez Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości. Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy. Jest okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania umiejętności na stoiskach z rękodziełem. W tym roku słuchaczki UTWwspólnie z sekcją Haftu Kujawskiego , prowadzoną przez koleżankę Elżbietę Staszak przygotowały ekspozycję pięknych, świątecznych dekoracji.

   Polskim zwyczajem, w Niedzielę Wielkanocną rodziny zasiadają do uroczystego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem święconką . Na stołach królują jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Słuchacze UTW dbają o to, aby tę piękną tradycję podtrzymać i przekazywać młodszemu pokoleniu. 12 marca br. spotkaliśmy się na warsztatach wielkanocnych. Pisanki, ozdoby świąteczne, babki, mazurki i faszerowane jajka były tematem warsztatów. A efekty naszego spotkania? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji..